Strona główna
Logo unii europejskiej

Usługa przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie: Opracowania podstaw technologii wytwarzania elementów metodami przyrostowymi z użyciem filamentów z proszkami metali.

Data publikacji: 05.03.2019

Informacje o ogłoszeniu

Termin składania ofert

do dnia 06-04-2019

Numer ogłoszenia

15658

Status ogłoszenia

Zakończone

Miejsce i sposób składania ofert

1. Oferty prosimy składać na wzorze formularza stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zapytania ofertowego.
2. Ofertę należy składać w terminie do dnia 06.04.2019 roku do godziny 16:00, w siedzibie Zamawiającego - osobiście lub pocztą na adres: 3DGence Sp. z O.O, ul. Graniczna 66, 44-178 Przyszowice, lub drogą elektroniczną przesyłając ją na adres e-mail: dane osobowe usunięte
3. Ofertę należy sporządzić w języku polskim.
4. Oferta musi zostać podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania Wykonawcy.
5. Oferta musi być sporządzona na formularzu oferty (stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego zapytania)
6. Koszty związane z przygotowaniem oferty ponosi Wykonawca.
7. Zapytania w zakresie przedmiotu zamówienia należy kierować na adres e-mail: dane osobowe usunięte
8. Oferta powinna zawierać termin jej obowiązywania (minimum 60 dni kalendarzowych).
9. Złożenie oferty jest jednoznaczne z zaakceptowaniem bez zastrzeżeń treści niniejszego zapytania ofertowego.
10. Oferty złożone po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane.
11. Zamawiający po otrzymaniu ofert dokona oceny najkorzystniejszej oferty, co zostanie udokumentowane protokołem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
12. Zamawiający zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania na każdym etapie bez podania przyczyny.

Dane osobowe zostały usunięte przez administratora na podstawie wniosku ogłoszeniodawcy w ramach zgłoszenia SDBK-351.

Skrócony opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa usługa polegająca na realizacji prac badawczych i rozwojowych w zakresie opracowania podstaw procesu technologicznego wytwarzania gotowych elementów metodą przyrostową FDM z użyciem filamentów modyfikowanych proszkami metali. Zagadnienie to obejmuje 5 komplementarnych zadań cząstkowych, nie podlegających wzajemnemu rozdzieleniu. Pierwsze z zdań obejmuje opracowanie założeń technologicznych usuwania metodami chemicznymi/termicznymi materiału bazowego filamentu z tzw. „green body” ze szczególnym uwzględnieniem zachowania jakości wytworzonego półproduktu. Należy w tym przypadku również uwzględnić wymagania związane z opracowaniem algorytmu numerycznego chrakteryzującego procesy skurczu termicznego związanego z wypalaniem i spiekaniem półwyrobu. W zakresie tego zadania jest również zagadnienie związane z analizą jakości filamentów używanych w procesie technologicznym. Zadanie nr 2 dotyczy wykonania badań i stworzenia bazy danych obejmujących charakterystyki materiałowe wyrobów w zakresie parametrów fizyko-chemicznych, strukturalnych i mechanicznych, niezbędnych do realizacji procesów symulacji numerycznych oraz opracowania algorytmu matematycznego, który zostanie zaimplementowany do istniejącego już oprogramowania firmowego. W zakresie zadania trzeciego należy wykonać analizy dotyczące finalnych zabiegów post procesowych po wytworzeniu wyrobu typu „green body”, których celem jest wytworzenie finalnego wyrobu o geometrii, kształcie, jakości powierzchni zgodnych z założeniami projektowymi. Zadanie 4 obejmuje symulacje numeryczne opisywanego procesu wytwarzania wyrobów metodą FDM z wykorzystaniem danych wsadowych zyskanych w trakcie realizacji wspomnianych zadań zwłaszcza zadania nr 2. Ostatnie z zadań obejmuje opracowanie algorytmu matematycznego oraz jego implementację do wskazanego programu do przygotowywania ścieżek narzędziowych. Celem tego zadania jest otrzymanie narzędzia pozwalającego na projektowanie pierwotnej geometrii wyrobu w stanie wyjściowym w taki sposób aby uzyskać wyrób końcowy o założonym kształcie i wymiarach.

Kategoria ogłoszenia

Usługi

Podkategoria ogłoszenia

Usługi badawcze

Miejsce realizacji zamówienia

Województwo: śląskie Powiat: Gliwice Miejscowość: Przyszowice

Opis przedmiotu zamówienia

Cel zamówienia

Celem zamówienia jest wybór dostawcy (lub dostawców) prac badawczo – rozwojowych i podpisanie z nimi umowy warunkowej, na potrzeby planowanego do realizacji projektu.

Przedmiot zamówienia

Poniżej przedstawiono szczegółowy opis wybranych merytorycznych zagadnień ujętych w zadaniach.

1. Analiza materiałowa i morfologiczna filamentów. Analizy termiczne tworzyw co pozwoli na określenie temperatur krytycznych istotnych z punktu widzenia procesu usuwania i wypalania czynnika organicznego. Analizy chemicznych możliwości usuwania materiału organicznego z półwyrobu. Określenie geometrycznych i strukturalnych efektów usuwania chemicznego i wypalania czynnika organicznego poprzez badania geometrii metodami laserowymi, jak również poprzez klasyczne badania strukturalne (określenie rozmieszczenia (cząstek proszku metalicznego i stopnia jednorodności produktu po wypalaniu) i metodą FTIR celem określenia pozostałych elementów organicznych. Analizę możliwości modyfikacji materiałów przeznaczonych na filamenty z punktu widzenia poprawy skuteczności jego usuwania. Opracowanie podstaw technologicznych skutecznego usuwania czynnika organicznego w trakcie pierwszego etapu postprocesowego, z uwzględnieniem temperatury, atmosfery, sposobu grzania itd. oraz chemicznego usuwania lepiszcza.

2. Badania materiałowe (na odpowiednio wydrukowanych próbkach): Określenie mikrostruktury (wielkość cząstek, ich zawartość rozmieszczenie oraz homogeniczność). Określenie właściwości technologicznych. Określenie właściwości mechanicznych (wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, ściskanie). Pomiary geometrii przed oraz po procesie usuwania polimeru i spiekania, dla serii wzorcowych wydruków o zróżnicowanym: kształcie, wielkości, kierunku ruchu głowicy podczas druku, sposobie i stopniu wypełnienia podczas druku. Analiza podstawowych właściwości cieplnych takich jak przewodnictwo cieplne, rozszerzalność cieplna itp. Analiza wydruków z dodanymi otworami i karbami, o odpowiednim ukierunkowaniu i różnej wielkości.

3. Identyfikację obszarów krytycznych z punktu widzenia procesu spiekania i określenie kryteriów ich oceny. Dobór parametrów procesu spiekania elementów testowych (złożony kształt, zmiany grubości ścianek, otwory, karby itp.) w zakresie temperatury, atmosfery roboczej, prędkości grzania, prędkości chłodzenia. Analizę geometrii wyrobów testowych (złożony kształt, zmiany grubości ścianek, otwory, karby itp.) z uwzględnieniem założeń konstrukcyjnych, oraz analizę ich jakości i budowy wewnętrznej, w tym jednorodności materiałów w obszarach krytycznych. Ocenę właściwości mechanicznych i innych użytkowych istotnych z punktu widzenia przewidywanych zastosowań wyrobów testowych. Dobór optymalnych parametrów zabiegów postprocesowych z uwzględnieniem rodzaju zastosowanego filamentu oraz geometrii i kształtu finalnych elementów. Weryfikacja efektywności proponowanych rozwiązań w zakresie oceny właściwości użytkowych, oceny mikrostrukturalnej oraz trwałości otrzymanych elementów.

4. W ramach zadania opracować należy metody analiz termo-mechanicznych, które pozwolą symulować proces wytwarzania umożliwiając przewidywanie wpływu parametrów procesu na postać geometryczną (np. skurcze) i stan wytężenia w wytworzonych elemencie (np. naprężenia resztkowe).

5. Analiza procesu druku obiektu 3D z kompozytu termoplast-metal oraz jego stygnięcia z uwzględnieniem pól sprzężonych: temperaturowego (wraz z wymianą ciepła z otoczeniem poprzez przewodzenie do podstawy i konwekcję); naprężenia (w tym naprężenia wynikające ze skurczu termoplastu) i odkształceń. Budowa i weryfikacja modelu numerycznego MES procesu druku obiektu opartego o zależności fizyczne. Budowa i weryfikacja modelu numerycznego procesu druku. Opracowanie algorytmu optymalizacji pierwotnej geometrii obiektu pod kątem uzyskania żądanej geometrii po obróbce termicznej obiektu. Implementacja w języku Python modelu procesu wraz z algorytmem dostosowującym geometrię oraz integracja z oprogramowaniem do generowania ścieżek narzędziowych.

Kod CPV

73000000-2

Nazwa kodu CPV

Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze

Harmonogram realizacji zamówienia

1. Terminem początkowym jest data zawarcia umowy a terminem kończącym jest termin dokonania odbioru, w którym przedmiot zamówienia będzie w pełni gotowy. Z odbioru przedmiotu zamówienia zostanie sporządzony odrębny protokół odbioru.
2. Szczegółowy czas realizacji poszczególnych zadań zostanie ustalony w umowie zawartej w wyniku niniejszego postępowania.
3. Termin realizacji wszystkich zagadnień opisanych w sekcji „Przedmiot zamówienia” wynosi maksymalnie 3 lata od podpisania umowy.

Załączniki

Pytania i wyjaśnienia

Brak pytań i wyjaśnień

Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności

W postępowaniu mogą wziąć udział Wykonawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- wykonawcą usługi, może być wyłącznie jednostka naukowe w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki:
a. podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni;
b. jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2016 r. , poz. 572);
c. instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 371);
d. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
e. Polska Akademia Umiejętności;
f. inne jednostki organizacyjne niewymienione w pkt powyżej, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014; posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyznaną kategorię naukową A+, A albo B, o której mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o zasadach finansowania nauki.
- posiadają niezbędną wiedzę oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
Ww. warunek udziału w postępowaniu Zamawiający weryfikował będzie na podstawie oświadczenia Wykonawcy w Formularzu ofertowym oraz na podstawie dokumentów dostępnych publicznie. Wykonawca, który nie potwierdzi spełniania warunku udziału w postępowaniu zostanie wykluczony z postępowania.

Wiedza i doświadczenie

Jednostka macierzysta zespołu badawczego powinna mieć charakter naukowo-badawczy i doświadczenie w realizacji projektów badawczych i prac rozwojowych w tym zwłaszcza finansowanych ze źródeł POIG lub POIR.
Kierownik zespołu badawczego powinien charakteryzować się bardzo wysokim poziomem wiedzy i doświadczenia w zakresie odpowiednio inżynierii materiałowej i prowadzenia projektów badawczych różnego typu. Dorobek ten powinien zostać jednoznacznie skwantyfikowane tj. wymagane jest aby kierownik zespołu badawczego charakteryzował się dorobkiem naukowym, technologicznym i patentowym na następującym poziomie:
Kierownik zespołu
- publikacje naukowe wysokiej jakości (zarejestrowanych na stronach Web of Science Core Collection):
- co najmniej 60 pozycji, w tym co najmniej 20 publikacji z IF (ostatnie 5 lat: 2014-2019), łączny IF wszystkich publikacji co najmniej 50, wskaźnik H (WoS) = 10 co najmniej,
- prace zlecone z przemysłu:
- co najmniej 1 w kwocie nie mniejszej niż 40 000 PLN,
- patenty (w tym zbiorowe)
- co najmniej 2 (ostatnie 5 lat:2014-2019),
- kierownik zrealizowanego lub przyznanego projektu lub zadania w projekcie
- co najmniej 2 projekty/ lub zadania w projektach (ostatnie 5 lat:2014-2019), w tym co najmniej 1 w kwocie powyżej 1 000 000 PLN.

Kierownicy zadań
- publikacje naukowe wysokiej jakości (zarejestrowanych na stronach Web of Science Core Collection):
- co najmniej 15 pozycji.

Niespełnienie chociażby jednego z warunków spowoduje odrzucenie oferty Wykonawcy.

Potencjał techniczny

Zespół wykonawczy powinien posiadać do dyspozycji (własność jednostki macierzystej), cały niezbędny sprzęt badawczy, laboratoryjny, technologiczny itp., niezbędny do realizacji zadania. Dotyczy to w szczególności aparatury technologicznej przeznaczonej do procesów spiekania i wypalania – piece, piece próżniowe i z atmosferami ochronnymi, prasy wysokotemperaturowe, jak również aparatury badawczej w szczególności z zakresu analizy termicznej, kalorymetr, dylatometr, termowaga, aparatura do pomiaru dyfuzyjności cieplnej w zakresie temperaturowym do 1500°C. Zamawiający wymaga, by Wykonawca wskazał w Formularzu ofertowym potencjał techniczny niezbędny do wykonania przedmiotu zamówienia w tym urządzenia wymienione powyżej.
Ww. warunek udziału w postępowaniu Zamawiający weryfikował będzie na podstawie oświadczenia Wykonawcy w Formularzu ofertowym oraz na podstawie dokumentów dostępnych publicznie. Wykonawca, który nie potwierdzi spełniania warunku udziału w postępowaniu zostanie wykluczony z postępowania.

Osoby zdolne do wykonania zamówienia

Kompetencje i wymagania oczekiwane wobec kierownika zespołu oraz szefów poszczególnych zadań zostały określone w punkcie „Wiedza i doświadczenie”. Dopuszcza się zatrudnienie innych pracowników naukowych i technicznych do realizacji zadania, zgodnie z potrzebami.
Zamawiający wymaga, by Wykonawca wskazał w Formularzu ofertowym kadrę niezbędną do wykonania przedmiotu zamówienia wraz ze wskazaniem ich wiedzy i doświadczenia. Wykonawca dysponował będzie następującą kadrą (co najmniej 8 osób), w tym:
a. Osobą skierowaną do pełnienia funkcji Kierownika prac B+R – posiadającą:
- wykształcenie – minimum stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dziedzinie inżynierii materiałowej;
- pozostałe wymagania opisane w części „Wiedza i doświadczenie”
b. 4 osobami skierowanymi do pełnienia funkcji kierownika poszczególnych zadań (plus kierownik zespołu)
- wykształcenie – minimum stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie inżynierii materiałowej;
- pozostałe wymagania opisane w części „Wiedza i doświadczenie”
c. co najmniej trzema osobami skierowanymi do pełnienia funkcji badawczo-laboratoryjnych:
- wykształcenie wyższe – min. magister nauk technicznych w dziedzinie inżynierii materiałowej/metalurgii/chemii/informatyki.

Dodatkowe warunki

Oferenci przedstawią szczegółową specyfikację kosztów wykonania usługi wraz z uzasadnieniem ich wysokości oraz niezbędności poniesienia danego kosztu do realizacji zadań przewidzianych w projekcie.

Lista dokumentów/oświadczeń wymaganych od Wykonawcy

1. Wypełniony Formularz ofertowy, stanowiący załącznik nr. 1 do zapytania ofertowego.
2. Wypełnione Oświadczenie o braku powiązań osobowych i kapitałowych, stanowiące załącznik nr 2 do zapytania ofertowego.
3. Wykaz osób i zasobów technicznych, stanowiący załącznik nr 3.
4. Aktualny dokument rejestrowy Wykonawcy oraz jeżeli oferta została podpisana przez inną osobę niż wynika to z dokumentu rejestrowego dokument upoważniający do składania ofert.
5. Wszystkie wyżej wymienione dokumenty muszą być podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentacji Wykonawcy lub inną osobę umocowaną stosownym dokumentem pod rygorem odrzucenia oferty.
6. Zamawiający może wezwać Wykonawcę do wyjaśnień/uzupełnień jeżeli:
a) oferta nie będzie zawierała dokumentów z punktu 2 -3,
b) złożone dokumenty będą budziły wątpliwości co do autentyczności.

Ocena oferty

Kryteria oceny i opis sposobu przyznawania punktacji

Przy wyborze oferty Zamawiający będzie kierował się następującymi kryteriami:
Cena netto za wykonanie usługi - Waga: 100 pkt
Punktacja w kryterium ceny będzie przyznawana wg formuły: C=(Cm/Cx)*100;
C – liczba punktów przyznanych danej ofercie w kryterium ceny;
Cm – minimalna cena netto zaoferowana w odpowiedzi na zapytanie;
Cx – cena netto rozpatrywanej oferty.
Wybór oferentów dokonany zostanie na podstawie największej ilości uzyskanych punktów.
Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta odpowiada wszystkim wymaganiom przedstawionym w zapytaniu ofertowym oraz jest najkorzystniejsza, tj. otrzyma największą liczbę punktów (max. 100 pkt.).
Jeżeli w niniejszym postępowaniu nie będzie można dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej ze względu na to, że zostały złożone oferty o tej samej liczbie punktów i tej samej cenie, Zamawiający wezwie Wykonawców, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych. Wykonawcy składając ofertę dodatkową, nie mogą zaoferować cen wyższych niż zaoferowane w złożonych ofertach.
Jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert, bez przeprowadzania ich powtórnej oceny.

Wykluczenia

Z ubiegania się o udzielenie zamówienia wykluczeni zostaną oferenci, którzy są z Zamawiającym powiązani osobowo lub kapitałowo. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między Zamawiającym a Wykonawcą polegające w szczególności na:
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji, o ile niższy próg nie wynika z przepisów prawa,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
Jednocześnie Zamawiający zastrzega sobie prawo wykluczenia z postępowania oferentów, którzy w toku postępowania udzielili nieprawdziwych informacji, mających istotne znaczenie dla dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty. Wykluczenie oferenta oraz odrzucenie oferty z powodu nie spełnienia określonych wymagań może nastąpić w każdym stadium postępowania o udzielenie zamówienia.

Zamawiający - Wnioskodawca

Nazwa

3DGence sp. z o.o.

Adres

Mickiewicza 29

40-085 Katowice

śląskie , Katowice

NIP

6330009438

Numer naboru

POIR.01.01.01-IP.01-00-002/19

Informacja o wybranym wykonawcy

Rozstrzygnięte

Nazwa i adres, data wpłynięcia oferty oraz jej cena

05.04.2019 11:00

Nazwa: Instytut Inżynierii Materiałowej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, Politechnika Śląska
Adres siedziby: 44-100 Gliwice, ul. Akademicka 2A

Łączna wartość brutto: 2 472 935,91 PLN
Liczba wyświetleń: 930